Przemysł w aparacie fotografa

Zdjęcia przemysłowe to zupełnie inna jakość zdjęć – inna niż fotografia ślubna czy noworodkowa. Rzecz jasna, wymaga też innego sprzętu czy oświetlenia, ale przede wszystkim fotograf musi mieć spore umiejętności fotograficzne. Fotografia przemysłowa to niezwykle ciężka dziedzina fotografii, bowiem trzeba pokazać coś nieciekawego i często nieładnego w taki sposób, by podobało się odbiorcom.

Fotografia przemysłowa to nie tylko zdjęcia hal fabrycznych, maszyn porozstawianych na ziemi i pracujących przy nich ludzi. Zdjęcia jakie wykonuje fotograf w przemyśle to także fotografie wielkich wózków widłowych przy pracy, ciężarówek z pełnymi naczepami, maszyn budowlanych, których rozmiar jest naprawdę imponujący. Z perspektywy fotografa wcale nie jest łatwo zrobić zdjęcie obiektowi, który jest tak ogromny, a jednocześnie nie zniekształcić go, oddać wszystkie jego zalety, wyeksponować najlepsze cechy.

Tym właśnie zajmuje się fotograf działający w branży przemysłowej. W tym rodzaju fotografii nie chodzi o to, by zrobić zdjęcie, które wyraża najwięcej emocji, albo takie, w którym model wygląda na zrelaksowanego i ładnego. Te zdjęcia są wyjątkowe, gdyż modelami są głównie maszyny, obiekty przemysłowe i różne konstrukcje, często olbrzymich rozmiarów, co stanowi nie lada wyzwanie dla fotografa.

Fotograf, który robi takie zdjęcia, musi dysponować naprawdę dobrej jakości sprzętem, przystosowanym do fotografii typu makro. Dzięki niemu uda się uzyskać zdjęcia o wysokiej rozdzielczości przy jednoczesnym oddaleniu od obiektu fotografowanego na tyle, by udało się uchwycić jego rozmiary. Pomocne przy tym będą różnego rodzaju obiektywy.

Bardzo często wnętrza fabryk i maszyn tam pracujących nie są, prawdę mówiąc, zbyt atrakcyjne. Profesjonalny fotograf oprócz wykonania swoistego reportażu z miejsca pracy fabryki, ma też wykonać zdjęcia reklamowe – zachęcające do oglądania i atrakcyjne nawet dla osób niezwiązanych z branżą. W celu uzyskania takiego efektu fotografowie często zalecają pracownikom ubieranie się w stroje robocze w charakterystycznych, kontrastowych barwach. Uwypuklają też kolory fotografowanych przedmiotów za pomocą różnych opcji aparatu, a następnie retuszują zdjęcia tak, by wnętrza fabryk wydawały się kolorowe i schludne – to przykuwa uwagę. Często stosowanym zabiegiem przez fotografa dokumentującego przemysł jest robienie zdjęć maszyn w ruchu, co daje ciekawy efekt dynamiczny.

Reklama: Łukasz Popielarz | Fotograf Szczecin | https://lukaszpopielarz.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *